Pirmdiena, 2. Decembris, 2024
Sniedze, Meta
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

Turpinājums par cietuma tēmu

pirmdiena, 31. janvāris (2011)   

Ne jau tikai Stokholma var lepoties savu cietumu. Arī mūsu pašu dzimtajā Latvijā ir kāds cietums, kurš ieguvis pietiekami lielu interesi gan vietējo iedzīvotāju, gan ārzemju tūristu vidū. Nu, protams, ka šoreiz stāsts ir par leģendāro Liepājas karaostas cietumu!
Tiesa gan, nosaukums "cietums" šeit ir nedaudz pārspīlēts, jo karaostas ieslodzījuma vieta visu savu apzināto mūžu bijusi militārpersonu soda izciešanas vieta, ko latviski pareizi būtu dēvēt par virssardzi.

 


Liepājas karaostas cietums celts 1900. gadā kā nepaklausīgo cara armijas matrožu un kareivju soda izciešanas vieta. Līdz pat 1997. gadam šeit pabijuši gan jau minētās cara armijas matroži, gan revolucionāri, gan vācu armijas Vērmahta dezertieri, gan Staļina režīma upuri un visbeidzot arī brīvās Latvijas militāristi. Aiz drūmajām cietuma sienām salauzti simtiem cilvēku likteņi, sabojāta veselība un ne viens vien zaudējis savu dzīvību. Virssardzes pagalmā "pie sienas" stājās gan revolucionāri, gan Staļina režīma upuri.
 

 

Cilvēks ir tāda dīvaina būtne, kas ar lielu interesi ir gatavs maksāt naudu, lai redzētu vietu, kur cilvēki cietuši, mocījušies un piedzīvojuši drausmīgākos mirkļus savā dzīvē. Piekvēpušas, gandrīz melnas kameras, mazgājamā telpa ar dažiem aukstā ūdens krāniem un tualete, kurā, kā vēsta nostāsti, uz dažiem podiem desmit minūšu laikā vajadzēja paspēt nokārtot savas dabiskās vajadzības simtiem cilvēku. Jā nepaspēji - pats vainīgs.

 


Šobrīd virssardze kalpo kā to drūmo dienu muzejs. Ziņkārīgie var izstaigāt kameras, apsardzes telpas, tualeti un mazgājamo istabu gida pavadībā. Jau tā drūmo ainu papildina gida stāstītās leģendas, nostāsti un patiesi notikumi. Ja arī ar to vēl ir par maz, tad pastāv iespēja piedalīties teatralizētā uzvedumā, kurā vairāk kā stundas garumā nāksies iejusties arestanta lomā, klausīt uzraugu pavēles un pat iedzīvoties kādā no kamerām. Taču arī tas vēl nav Liepājas karaostas cietuma kalngals. Par īpašu samaksu šeit iespējams atrast naktsmājas. Tiesa gan, pirms šīs izpriecas jāparakstās, ka pats esat atbildīgs par savu veselības un emocionālo stāvokli.

 


Mums kaut kā pilnīgi pietiek ar ekskursiju gida pavadībā. Laikam nepiederam pie tās kategorijas, kurai mīļākie seriāli ir par slimnīcām, operācijām, cilvēku ciešanām. Taču pēc "cietuma" darbinieku stāstītā saprotam, ka pārnakšņot gribētāju netrūkst. Ārzemnieku gan viņu vidū nav daudz...
Vasarā no maija līdz oktobrim Liepājas karaostas cietums darbojas katru dienu, savukārt ziemas mēnešos to var aplūkot tikai savlaicīgi sazvanoties un vienojoties par ekskursiju. Jārēķinās arī ar to, ka viens pats nav karotājs, tāpēc gan teatralizētais uzvedums, gan naktsmājas pieejamas tikai grupām, kurā ir ne mazāk kā pieci cilvēki. Arī biļešu cenas katram pasākumam ir savādākas. Vienkārša ekskursija jums izmaksās tikai pusotru latu. Par uzvedumu "Aiz restēm" nāksies šķirties jau no četriem ar pusi latiem, bet nakšņošanas cena ir pat veseli desmit lati.

 


Gados jaunākiem "cietuma" apmeklētājiem tā ir iespēja savām acīm redzēt īstu pioniera kaklautu, dažādu laiku formas tērpus un citas ar savu vecāku un vecvecāku paaudzi saistītas lietas, par kurām dzirdēti tikai nostāsti. Savukārt vidējā un vecākā gada gājuma cilvēkiem tā ir iespēja atsaukt atmiņā sen aizgājušos laikus un kādam pat atcerēties paša pārdzīvoto.

 


Lai nu kā, labāk šajā virzienā doties vasaras mēnešos, jo tad paveras plašas iespējas ne tikai paviesoties "cietumā", bet arī tuvāk iepazīties ar pašu Liepājas karaostu, kas visnotaļ ir apskates vērts objekts. Noteikti jau tuvākajā laikā dalīsimies iespaidos arī par Ziemeļu fortos, pareizticīgo katedrālē, molā un dzīvojamos rajonos redzētā.

 

Gints Gavers
 

Komentārs par rakstu: Turpinājums par cietuma tēmu

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!