Trešdiena, 19. Jūnijs, 2024
Nils, Viktors
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

Ķemeru nacionālais parks iegūst Eiropas ilgtspējīga tūrisma hartu

trešdiena, 27. jūnijs (2012)   

Ķemeru nacionālais parks kļuvis par pirmo īpaši aizsargājamo dabas teritoriju Latvijā, kas ieguvusi Eiropas ilgtspējīga tūrisma hartu. Eiropas ilgtspējīga tūrisma harta ir starptautiski atzīts dokuments, kas īpaši izstrādāts tūrisma attīstības plānošanai aizsargājamās dabas teritorijās. Hartas galvenais mērķis – nodrošināt dabas aizsardzību ilgtermiņā, tūrisma plānošanā iesaistot visas puses (teritorijas administrāciju, pašvaldības, vietējos uzņēmējus, iedzīvotājus utt.) un ņemot vērā ne tikai dabas aizsardzības, bet arī vietējo iedzīvotāju, apmeklētāju un ekonomiskās intereses.

 

 

Šobrīd Hartas sertifikāts piešķirts 88 dabas teritorijām 8 Eiropas valstīs, galvenokārt Eiropas dienvidos. Eiropas ilgtspējīga tūrisma hartu izstrādājusi Eiropas nacionālo parku federācija EUROPARC, kas ir Eiropas īpaši aizsargājamās dabas teritorijas apvienojoša organizācija, kurā šobrīd ir vairāk nekā 400 biedru.

Pagājušā gada septembrī Ķemeru nacionālajā parkā notika pārbaudes vizīte, kuras laikā EUROPARC pārstāve iepazinās ar esošo situāciju, tiekoties arī ar ĶNP tūrisma foruma pārstāvjiem – pašvaldībām, vietējiem uzņēmējiem u.c. Pēc vizītes pieņemts lēmums par ĶNP atbilstību hartas prasībām. Oficiālā apstiprinājuma vēstule par attiecīgā dokumenta piešķiršanu tiek gaidīta jūlijā, bet svinīgā sertifikāta pasniegšana notiks septembrī Beļģijā, Eiropas īpaši aizsargājamo teritoriju savienības EUROPARC gadskārtējās konferences laikā.

 

 

Hartas sagatavošanas procesu ES Baltijas jūras reģiona programmas projekta „Parki un ieguvumi” ietvaros no 2007-2013. gadam veica Dabas aizsardzības pārvaldes Pierīgas reģionālā administrācija. Projekta ietvaros Ķemeru nacionālajam parkam un vēl vairākām dabas teritorijām no Lietuvas, Vācijas, Dānijas un Norvēģijas tika izstrādāta ilgtspējīga tūrisma stratēģija un darbības plāns, kā arī sagatavots pieteikums Eiropas ilgtspējīga tūrisma hartas sertifikāta saņemšanai.

 

 

Projekta laikā Dabas aizsardzības pārvaldes Pierīgas reģionālajai administrācijai izveidojās ļoti laba sadarbība ar virkni Ķemeru nacionālajā parkā un tā tuvākajā apkārtnē strādājošo tūrisma uzņēmumu. No šādas sadarbības ieguvēji ir visi. Administrācija, iesaistoties tās teritorijā notiekošajos tūrisma attīstības procesos, iegūst iespēju pozitīvā veidā skaidrot sabiedrībai dabas aizsardzības pasākumu nozīmi, nodrošinot, ka dabas vērtības cilvēkus uz teritoriju turpinātu piesaistīt vēl gadu desmitiem. Citu pušu pārstāvji, galvenokārt, uzņēmēji, iegūst lielāku izpratni par apkārt esošajām vērtībām un iespējām tās izmantot tūrisma piedāvājuma paplašināšanā. Tādējādi, ņemot vērā visu pušu viedokļus, zināšanas un pieredzi, tiek radīts tūrisma piedāvājums ar vislielāko pievienoto vērtību un ilgtermiņa izmantošanas iespējām, kas apmeklētājiem rada vēlēšanos šeit atgriezties atkārtoti, un par šo teritoriju pastāstīt arī citiem, tādējādi veicinot teritorijas atpazīstamību un apmeklētību.

 

 

Lai arī tūlītēji iespaidīgi rezultāti Hartas sertifikāta saņemšanai netiek prognozēti, jo Harta pēc savas būtības ir uz ilgtspējīgu attīstību vērsts dokuments, tas tomēr ir nozīmīgs starptautisks panākums un publisks pozitīvs novērtējums virzienam, kādā var tikt plānotas aktivitātes īpaši aizsargājamā dabas teritorijā. Sagaidāms, ka sertifikāta saņemšana veicinās Ķemeru nacionālā parka un, līdz ar to, arī Latvijas atpazīstamību Eiropas mērogā, kā arī liks pamatus jaunai, citādai sabiedrības izpratnei par dabas aizsardzību. Turklāt, tā ir lieliska dāvana Ķemeru nacionālā parka 15. jubilejā un arī Latvijas dabas aizsardzības simtgadē, kas svinamas šogad.

 

 

Plašāka informācija par projektu „Parki un ieguvumi”: www.parksandbenefits.net
Plašāka informācija par Eiropas ilgtspējīga tūrisma hartu: www.european-charter.org
Plašāka informācija par EUROPARC federāciju www.europarc.org


Sagatavoja Agnese Balandiņa
Dabas aizsardzības pārvaldes Pierīgas reģionālā administrācija
e-pasts: agnese.balandina@daba.gov.lv
tel.: 67146824; 26424972
www. daba.gov.lv
 

Komentārs par rakstu: Ķemeru nacionālais parks iegūst Eiropas ilgtspējīga tūrisma hartu

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!