Piektdiena, 3. Decembris, 2021
Raita, Jogita, Evija
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

Tūristus vilina Čertoka mistika

piektdiena, 9. oktobris (2009)   

Čortoks, Velnezers, Čertoka jeb Velna ezers atrodas Krāslavas novada, Šķeltovas administratīvajā teritorijā, apmēram 6 kilometrus no Aglonas. Kur Dievs - tur Velns. Tieši Augustā Aglonas bazilikas svētku laikā tūristu pieplūdums dabas lieguma teritorijā sasniedz vairākus tūkstošus cilvēku dienā. chortoks_ezers Par Velnezeru apkārtējie iedzīvotāji stāsta daudz un dažādus nostāstus. Vietējie ļaudis vienmēr baidījušies no šīs vietas.

 

Čertoka apkārtnē nekad nav dzīvojuši cilvēki, jo tie pie ezera nevar ilgstoši uzturēties. Velnezers izstarojot negatīvu enerģiju. Tā apkārtnē cilvēki bieži nomaldās un neatrod ezeru. Pēc vietējo iedzīvotāju nostāstiem, ezerā nedrīkst peldēties. Apmēram ap vidu cilvēkam sākot griezties galva un tas var noslīkt. Ezera maksimālais dziļums ir 17 metri, citviet avotos min pat 20 metrus. Ūdens ir ļoti dzidrs, ieskatoties ezerā, skaidri redzams tā dibens līdz pat 8 metru dziļumam. Periodiski Čertoka ūdens krāsa mainās atbilstoši gadalaikam, tādējādi atspīdot visās varavīksnes krāsās.

 

Parasti tas ir zilganzaļš, bet saulainās dienās pat sulīgi zaļš. Ezeram nav iztekas, un tas atrodas tādā kā bedrē ar ļoti stāviem krastiem. Kādu laiku uzkavējoties pie ezera, var novērot vēl vienu interesantu parādību – bez mazākās vēja šalkas ūdens ezerā vietām tā kā uzmutuļo, tad ezers atkal kļūst spoguļgluds, un pēc laika mutuļošana atkārtojas citviet.

 

 

Čertoka ezerā nav liela zivju daudzveidība. Ezeru apdzīvo galvenokārt asari. Jāsaka gan, ka makšķernieki šeit ir vēl retāka parādība. Teritorijā ap ezeru konstatēta 21 īpaši aizsargājama augu un dzīvnieku suga. Taču pats ezers augu izplatībā ir diezgan nabadzīgs, tā dibenu pamatā klāj dūņas un virspusē var manīt pa kādai retai ūdensrozei. Arī kādreiz šeit manītie bebri ezeru ir pametuši.

 

Pie ezera ir ierīkotas 2 stāvvietas. Ieteikums, mašīnu atstāt tur, kur parasti apstājas autobusi jebšu pirmajā stāvlaukumā un ceļu līdz ezeram mērot kājām. Tas ne tikai saudzēs unikālo ekosistēmu, bet arī ļaus sajust šīs vietas neparasto gaisotni. Tiesa, atpakaļceļš līdz transportlīdzeklim dažkārt liekas divtik garš. Lai nokļūtu līdz ezera krastam, apmeklētājiem ieteicams pārvietoties pa speciālajām koka takām. Pēdējos gados pie ezera tūristi bieži ilgstoši uzkavējas, rīko piknikus, ceļ teltis, peldas un nirst.

 

Šovasar tūristu izklaidei kāds vietējais mākslinieks ezerā iemeta duci no māla veidotu, dedzinātu velna figūriņu. To ērmīgās sejas un kuriozās pozas var apskatīt ielūkojoties ūdenī no panorāmas plača. Braucot prom ūdenī jāiemet monētiņu. Tā esot laba zīme. Vietējie iedzīvotāji saka, ka tādējādi tiek samaksāts Velnam par Čertoka apkārtnē pavadīto laiku un nešķīsteņa traucēšanu. Turklāt, tā ir garantija, ka mājupceļš būs viegls un bezrūpīgs. Un, protams, monētas burvestība nostrādā liekot šurp atgriezties ne reizi vien.

Komentārs par rakstu: Tūristus vilina Čertoka mistika

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!