Trešdiena, 29. Novembris, 2023
Ignats, Virgīnija
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

Enerģētikas vēstures sargātājs

trešdiena, 28. oktobris (2009)   
Andrejostas viducī, blakus vecajai Andrejsalas spēkstacijai, savu mājvietu ir radis AS „Latvenergo” Enerģētikas muzejs, kas krāj, saglabā un pēta Latvijas elektroenerģijas vēstures liecības no elektrības izmantošanas sākumiem līdz vienotās energosistēmas un Latvenergo izveidei.
 
 
 

Enerģētikas muzeja krājumā ir 45 tūkstoši vienību – dažādi dokumenti, iespieddarbi, fotogrāfijas, audio un video ieraksti, daudzveidīga priekšmetu kolekcija, kas sniedz visplašāko priekšstatu par elektroenerģētiku Latvijā no pašiem pirmsākumiem līdz mūsdienām. Lai sistematizētu eksponātus un padarītu tos pieejamus plašai sabiedrībai, patlaban tiek veikta krājuma elektroniskā uzskaite, iekārtotas atbilstošas krātuves un nodrošināta profesionāla priekšmetu saglabāšana.Enerģētikas muzeja krājumā ir industriālais mantojums - bijušās Andrejsalas elektrostacijas, vēlāk siltumcentrāles elektroenerģijas un siltuma ražošanas tehnoloģiskās iekārtas un priekšmeti, tai skaitā Vācijas firmā „L&C Steinmüller” izgatavotais tvaika katls (1935), tā vadības iekārta (ap 1968), firmas AEG tvaika turbīna (1929), Anglijā izgatavotie 6 kV jaudas slēdži ar bakelīta izolāciju (20.gs.30.-40.gadi), PSRS rūpnīcās izgatavotās ūdens ķīmiskās apstrādes iekārtas, barošanas un tīkla ūdens sūkņi, elektriskās daļas vadības pults, virpas, urbjmašīnas, frēzmašīnas, kā arī citas tehnoloģiskās iekārtas un priekšmeti.

 

Aptuveni 2000 melnbaltie stikla plašu negatīvi ataino laika posmu no 1932. līdz 1940.gadam, sākot no Ķeguma HES būves izpētes darbiem līdz celtniecības beigām. Fotonegatīvu autors ir Roberts Johansons - viens no tiem profesionālajiem fotogrāfiem, kuri savā darbā izmantoja tikai stikla plates, jo šī tehnoloģija garantēja visaugstāko attēla kvalitāti. Muzeja krājumā glabājas ievērojamā fotogrāfa un kinooperatora – kinoperiodikas „Latvijas hronikas” klasiķa Eduarda Krauca melnbaltie fotofilmu vairāk nekā 9000 negatīvi, kas hronoloģiskā secībā ataino Ķeguma spēkstacijas būves gaitu laika posmā no 1936. gada 8.septembra līdz 1940.gada 20.jūlijam.

 

Fotofiksācija veikta ik pa 2 līdz 9 dienām sekojot līdzi Ķeguma HES celtniecības gaitai no pirmajiem darbiem līdz pabeigšanai. Fotonegatīvu kolekcijai tiek veidots drošības un izmantošanas fonds, lai saglabātu unikālās fotoliecības un veicinātu to pieejamību sabiedrībai. Šo kolekciju Enerģētikas muzejs ir pieteicis UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajam reģistram, lai arī nākamās paaudzes par to varētu uzzināt.Muzeja krājumā ir elektromontieru darbarīki un ikdienas pienākumu veikšanai nepieciešamie piederumi - dažāda veida kāpšļi (kāpšanai koka un betona elektropārvades līniju stabos un balstos), drošības jostas, ķiveres, kā arī instrumenti – knaibles, urbji, sprieguma mērītāji.

 

Vēl krājumā ir ar elektroenerģētiku saistītas mērierīces - ampērmetri, voltmetri, vatmetri, elektrības skaitītāji.

 

Andrejsalas kratuves 001

 

Muzejs ir sācis arī veidot sadzīves elektropreču kolekciju no vēl nesen lietotām elektroprecēm. Jau par vēsturi kļuvušas pirms neilga laika mūsu sadzīvē izmantotās elektropreces - vecā labā veļas mašīna Rīga-60, smagie un lēni uzsilstošie gludekļi. Vai arī savulaik deficītās preces - rūpnīcas „Straume” ražotās elektriskās kafijas dzirnaviņas un mikseri, elektriskās kafijas un ūdens vārāmās kannas, u.c.

 

Andrejsalas kratuves 008

 

To visu un vēl krietni vairāk var apskatīt muzeja krājumos ikviens interesents. Atliek tikai apmeklēt Andrejsalu un iegriezties Andrejostas ielā 8 – AS „Latvenergo” Enerģētikas muzejā.

 

Zaiga Barvida Foto no muzeja fondiem.

Komentārs par rakstu: Enerģētikas vēstures sargātājs

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 
Rotaļas
Nav neviena sludinājuma.

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!