Pirmdiena, 29. Novembris, 2021
Ignats, Virgīnija
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

Ķeguma sākums muzeja telpās

trešdiena, 28. oktobris (2009)   

Ogres pusē Ķegums vairumam asociējas ar mototrasi un Ķeguma hidroelektrostaciju. Taču tikai neliela daļa zina, ka pie Ķeguma HES ir arī AS „Latvenergo” Enerģētikas muzeja ekspozīcija un ka Ķegums kā apdzīvota vieta sākusi veidoties tikai pirms aptuveni 75 gadiem, kad 1936.gadā sākās Ķeguma HES celtniecība. Ķeguma HES celtniecību veica zviedru firma "Svenska Entreprenad A. B." no 1936. gada līdz 1940. gadam. 1939.gada rudenī pirmo reizi tiek iedarbinātas Ķeguma HES turbīnas un sāk ražot elektrību, izmantojot likteņupes Daugavas spēku. Kas tad īsti ir Ķeguma HES un kā tas radies, to var uzzināt,apmeklējot Enerģētikas muzeju tieši pie hidroelektrostacijas.

 

MP5 186

 

Enerģētikas muzeja ekspozīcija stāsta par Daugavas hidroenerģētiskās izmantošanas projektu realizāciju – Ķeguma, Pļaviņu un Rīgas HES celtniecību un darbību, liekot pamatus Latvijas vienotas energosistēmas izveidošanai. Ekspozīcijā aplūkojami dažādi dokumenti par izpētes darbiem un projektēšanu. Muzejs ir bagāts ar foto ilustratīvo materiālu. Līdz 2010.gada pavasarim muzejā var apskatīt slavenā fotogrāfa un kinooperatora Eduarda Krauca veidotās unikālās fotonegatīvu uz stikla pamatnes kolekcijas par Ķeguma spēkstacijas būvi izstādi „70 mirkļi Ķeguma spēkstacijas vēsturē”. Lai arī pati fotonegatīvu kolekcija atrodas Enerģētikas muzejā Andrejsalā Rīgā, tā ir unikāla ar savu kalendāro precizitāti, atainojot Ķeguma spēkstacijas būvi no 1936.gada 8.septembra līdz 1940.gada 20.jūlijam. Enerģētikas muzeja ekspozīcijā Ķegumā ikviens var apskatīt daudzveidīgus priekšmetus un iekārtas, kas raksturo hidroelektrostaciju darbību.

 

Kā savdabīgs akcents ir brīvdabas ekspozīcija ar unikāliem industriālā mantojuma objektiem, piemēram, 1939.gadā Ķeguma spēkstacijā darbību uzsākusī pirmā turbīna, tās montāžas un regulēšanas iekārtas. Muzejā var apskatīt arī Pļaviņu HES turbīnu, dažādas brīvgaisa komutācijas iekārtas – jaudas slēdžus, strāvmaiņus, spriegummaiņus un citus. Muzeja paviljonos atrodas interesantas mehāniskās un elektrotehniskās iekārtas – sūkņi, kompresori, vadības pults paneļi, zemsprieguma iekārtas.

 

MP5 161

 

Pirms diviem gadiem muzeja ekspozīciju papildināja elektromontiera darba rīki, ķiveres, kāpšļi, izolatori un elektrības skaitītāji, dažādi mēraparāti, transformatori, elektrības stabu fragmenti un augstsprieguma līniju balsta makets un citi interesanti izziņu veicinoši eksponāti. Ikviens muzeja apmeklētājs ir aicināts noskatīties arī kinohronikas par Ķeguma HES celtniecību 20.gadsimta 30.-40.tajos gados, tās rekonstrukciju, kā arī mācību videofilmas par elektrodrošību.

 

Autors: Zaiga Barvida Foto no muzeja fondiem.

Komentārs par rakstu: Ķeguma sākums muzeja telpās

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!