Ceturtdiena, 12. Septembris, 2024
Erna, Eva, Evita
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

Irbenes "Zvaigznīte"

svētdiena, 13. decembris (2009)   

Kārtējo reizi centīšos atkal pierādīt cik Latvijā ir daudz nezināmā un pat slepenā, par vietām kurās pat ir gidi un tiek organizētas ekskursijas Jūs uzziniet tikai no paziņām vai vienkārši internetā, jo šādu apskates objektu apasiamniekotāji vienkārši slauc naudu par to, ka tu tāds dīvainītis pēkšņi esi sagribējis apskatīties arī viņu objektu, ja ar peļņas aprēķinu šiem apsaimniekotājiem viss ir kārtībā, tad par mārketingu viņiem ir tikai tāda apjausma, kā čukčām par helihoptera darbības principu. Tad nu liekam jaunu plati iekšā un stādam Jums priekšā - Irbenes slepeno armijas objektu „Zvaigznīte”.

 

irbene Iebraucot teritorijā, sametas mazliet baisi. Riteņiem vienmērīgi dunot betona plākšņu salaiduma vietās, pabraucam garām tukšajiem piecstāvu namiem, kuros kādreiz dzīvojušas militārpersonas un zinātnieki, sekojot norādēm, izbraucam cauri tipiskiem Padomju laika vārtiem ar lielu metāla zvaigzni vidū, nonākam arī pie pašas antenas RT-32. Lai arī ceļā neesam redzējuši nevienu cilvēku, nepamet sajūta, ka kāds vēljoprojām mūs vēro. Radioteleskopā RT-32 mūs sagaidīja visai dusmīgs gids, kurš nevarēja saprast, kā var divatā gribēt ekskursiju.

 

Bet pēc neilgas sarunas, viss bija nokārtots, un dzirdējām interesantu stāstījumu, kā arī izņēmuma kārtā mums bija iespēja pabūt arī uz paša antenas šķīvja. Pēc ekskursijas pa antenu vēl stundu nosēdējām turpat laukā uz soliņa, pļāpājot ar gidu par pašu antenu, par okupācijas armijas izvešanu no Latvijas, kā arī par nejēdzībām, ko sastrādāja armija promejot. Pilnīgi slepens objekts, ar kura palīdzību tika izspiegots pretinieks.

 

Bijušā kosmiskās izlūkošanas stacija Zvaigznīte (Zvjozdachka), savā laikā darbojās kā kara daļa nr. 51429, objekta kopējā platība - 200 hektāri. Atklātībā šis objekts nonāca tikai 1993.gadā, armija to pameta gadu vēlāk. Sākotnēji šeit atradās trīs antenas. Mazāko no tām – 10 m antenu Padomju armija pirms atkāpšanās paņēma līdzi. Tā kā 16 m un 32 m antenas bija pārak lielas, tās pārvieto nebija iespējams.

 

Ar šo antenu palīdzību militāristi varēja pārtvert un noklausīties telefonsarunas visā pasaulē. Pateicoties Krievijas Zinātņu akadēmijas un starptautisko radio astronomu sabiedrības spiedienam, Padomju armija atturējās no lielo antenu uzspridzināšanas, tā vietā tās nododot Latvijas valdībai.

 

 

Šobrīd Irbenes radioteleskopu izmanto zinātniskiem nolūkiem. Iekārta pēta kosmosa signālus, vistālākie saņemti pat no Gulbja zvaigznāja. Tas atrodas debess Ziemeļu puslodē, Piena ceļa blīvākajā daļā, tā būtībā ir Saules galaktikas galējā robeža. Zvaigznājs atrodas 500 miljonu gaismas gadu attālumā no mūsu planētas. Kosmiskās izpētes stacijas teritorijā satikām arī kādu franču studentu, kurš piedalās antenas sagatavošanas darbos, lai starptautiska radio astronomu grupa mēģinātu uztvert kosmiskos signālus, arī ārpus mūsu galaktikas, tā kā vēl ne tuvu nav izsmelts šīs antenas potenciāls.

Komentārs par rakstu: Irbenes "Zvaigznīte"

rg hnj
27.12.2010 11:21:29
es tur esmu bijis
Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!