Pirmdiena, 30. Janvāris, 2023
Tīna, Valentīna, Pārsla
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

Gārsene – Sēlijas pērle

piektdiena, 7. maijs (2010)   

Pašā Lietuvas pierobežā atrodas Gārsene – viena no skaistākajām vietām Sēlijā. Dienvidsusējas upe, kas līkumo pa dziļu senleju, Zuju un Vecmuižas ezers, kurā esot nogrimusi pirmā Gārsenes pils ar visu dimanta gaili torņa galā, mazas upītes, dīķi, diži akmeņi un vareni koki padara šo vietu īpaši gleznainu. Gārsene iekļauta Latvijas 100 sakoptāko kultūras pieminekļu skaitā, Gārsenes pils – viena no labākajām akcijā "Apceļo Latvijas pilis". Kopš 1997. gada pie pils plīvo Eiropas kultūras mantojuma karogs.

 

Pagasta lepnums un rota

Pagasta rota un lielākais lepnums ir 1860. gadā neogotikas stilā celtā Gārsenes pils.

 

Gārsenes vēsture cieši saistās ar baronu Boninghauzenu-Budbergu dzimtas vienpadsmit paaudžu saimniekošanu šajā pusē. Šīspuses grāfi rūpējušies par saviem zemniekiem – cēluši skolas, nespējnieku mājas, uzbūvējuši pagastnamu, baznīcu,

kurā atrodas divi valsts nozīmes kultūras pieminekļi – vitrāžas ar baronu ģimenes heraldiku un 1906. gadā uzstādītās E. F. Valkera firmas ērģeles (starp citu, šīs pašas firmas ērģeles priecē arī Rīgas Doma koncertzāles klausītājus).

 

Ap to laiku tika celta arī baronu dzimtas kapliča, kas devusi vielu daudzām teikām un leģendām.

 

Takas un taciņas

Parku ap jaunuzcelto pili ar daudziem īpatnējiem un dižiem kokiem, alejām, tiltiņiem, dīķiem un soliņiem Budbergi sāka veidot jau 19. gadsimtā. Kopš tiem laikiem saglabājušās vairākas romantiskas atpūtas vietas, kuras papildina Dienvidsusējas upītes senlejas stāvkrastos izveidotas skaistas tūrisma takas ar atpūtas un ugunskura vietām. Takās apskatāmi vairāk nekā 40 unikāli dabas objekti un visi pagasta ievērojamākie arhitektūras un kultūrvēstures pieminekļi.

Gārsenes takas vijas gar jautro un dzīvespriecīgo Dienvidsusējas upi, kurai netīk rāms plūdums. Draiski līkumodama, tā izgrauzusies cauri dolomīta slāņiem, veidojot loku lokus – meandrus. Novērtējiet savus spēkus un izvēlieties 3,7 km garo taku – mazo loku vai lielo loku (Zaļā taka), kas triju stundu garumā aizvedīs neaizmirstamā septiņus kilometrus garā ceļojumā. Pa celiņiem jāiet lēni, mierīgi un dziļi elpojot, jo pat gaiss te ir īpaša spirgtuma pilns, bet takas malās jāapskata daudz brīnumainu dabas veidojumu, koku un akmeņu.

***

 

Atrodas: Gārsenes pagasts, Aknīstes novads, Sēlija

Attālums:

• Rīga – 170 km,

• Jēkabpils – 55 km,

• Aknīste – 10 km

Informācija:

• Pils grezno krāsni un muzeju var apskatīt, piesakoties tūrisma informācijas centrā

(tālr. 29490656, 26367150, 65229643), kas atrodas Gārsenes skolā. Ja būsiet pieteikuši savu apciemojumu, jūs gaida aizraujošs ceļojums zinošu un asprātīgu gidu pavadībā. Turpat var iegādāties biļetes pastaigu taku apmeklējumam.

Īpaši iekārtotās atpūtas vietās pie ugunskura var atgūt spēkus tālākam ceļam.

• www.mammadaba.lv

***

Gārsenes Zilā dāma

 

 

Kad greznā kapliča bija gatava, barons vēl paguva pirmās sievas mirstīgās atliekas pārapbedīt jaunajā mūža mājā, tad pēkšņi pats nomira. Barona otrā sieva bijusi ļoti greizsirdīga un nav gribējusi pieļaut, ka vīrs tiek apglabāts kapličā blakus pirmajai sievai, tādēļ likusi baroneses Vorsas-Budbergas mirstīgās atliekas iznest no viņai veltītajām mūža mājām un apbedīt atpakaļ Gārsenes kapos. Kopš tā laikā baroneses Ģertrūdes dvēsele nevarot rast mieru un iemitinājusies pilī, kur savulaik pavadījusi daudz jauku brīžu.

 


Dzintra Zālīte
 

Komentārs par rakstu: Gārsene – Sēlijas pērle

sandra
17.04.2016 22:08:17
Kopiet un saglabājiet brīnišķīgas vietas un tās vietas, objektus, kurus vispār vēl var saglabāt nākamām paaudzēm un tūristiem! Mūsu Latvija ir visskaistākā!
Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 
Rotaļas
Nav neviena sludinājuma.

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!