Trešdiena, 19. Janvāris, 2022
Alnis, Andulis
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

Kur ziemā meklēt lilijas

sestdiena, 19. decembris (2009)   

Ak, nejaukā sirds, kas vienmēr vēlas to, ko nevar dabūt! Skatos uz kailajiem kokiem un nudien nevaru noticēt, ka jel kad tie atkal saplauks no jauna. Bet tik ļoti gribas pavasari un vasaru! Skatos uz sniegu dārzā un gluži kā sapnis šķiet ziedošas puķu dobes un ogu pilni krūmi. Sapņoju – un redzu sapnī smaržīgus liliju laukus. Nezinu, kas tās par prāta un izjūtu spēlēm, bet ļoti ilgojos pēc lilijām. Varbūt tādēļ, ka nez kāpēc tieši šajās dienās atveros mammas iesvētību foto, kur viņa stāv pie Krimuldas baznīcas ar liliju klēpi rokās? Varbūt tāpēc, ka Ziemassvētkos ir mana tēta dzimšanas diena un viņš savā dārznieka mūžā ar lielu mīļumu audzējis un kopis lilijas? Nezinu. Bet lilijas pat mīnus cikturgrādos nolēmu atrast.

lilijas

 

Kur smaržo pēc svētkiem

Visvieglāk, protams, puķu veikalā. Tirdzniecības centra Rimi ziedu salona „Vairāk ziedu” pārdevēja Justīne teic, ka visvairāk gan pērkot rozes un krizantēmas. Lilijas – arī, kā visu cauru gadu. Kāzām, lielām jubilejām. Līgavu pušķus no lilijām gan veidojot reti, jo diezgan sarežģīti tādu izgatavot. Lilijas uz veikalu atceļojušas no Holandes, bet ne tur vien tām dzimtā puse: Holande esot vieta, kur puķes satiekas no visas Eiropas. Justīnei, uzlūkojot lilijas, uzreiz domās pavīd svētki, smarža, kapi. Ja viņai kāds tuvs cilvēks uzdāvinātu lilijas, viņa ziedu valodas nozīmes nemeklētu. Saprastu, ka cilvēks domājis par šo puķu jauko smaržu un to, ka ziedi vāzē ilgi saglabājas. Tas neesot tikai vienas nedēļas prieks. Tikai katru dienu vāzē (noteikti no stikla un garā) jāmaina ūdens un katru dienu nedaudz jāapgriež kāti. 

justine

 

Kur greznums nav kaprīze

Kādā citā puķu veikalā pārdevēja Zane skaidro, ka pašlaik cilvēki iecienījuši puķes podiņos. Pieprasītas ir puansetijas (Ziemassvētku zvaigznes), alpu vijolītes, Ziemassvētku kaktusus. Uz jautājumu, vai pērk arī lilijas, droši atbild: „Jā. Noteikti, ja ir kāzas. Šad tad uz bērēm, uz apaļām jubilejām, bet tas no gadalaika neatšķiras.” Ja viņai uzdāvinātu lilijas, nekādā gadījumā nemeklētu nekādus zemtekstus, jo māņticība nepiemītot. Svarīgi, ka lilijas vienkārši patīk: grezna puķe, nav kaprīza. Zani ietekmējot puķu kaprīzums un kopšana, jo diendienā taču darbs ar ziediem. Pajautāju – vai kas dzirdēts par Liliju ezeru un Lilijas labirintu. Par ezeru nē, bet par labirintu garām ejot dzirdēts: būtu vērts iepazīt. Kur tāds meklējams, gan nav ne jausmas.

 

Kur ūdensrozes kā lilijas Jāteic, es arī līdz pat šim rudenim nebiju zinājusi par Liliju ezeru dabā, līdz par to pastāstīja Baldonē Mercendarbes muižas saimniece Digna. Tikai sagadīšanās pēc, no Baldones – Daugmales ceļa nogriežoties kādā celiņā pa kreisi, nonācu pie ezera. Biju ļoti priecīgi pārsteigta, jo asociācijās uzreiz sāka spēlēt savas spēles un atcerējos; jā, Andrim Zeibotam (iespējams, dramaturgu vairāk pazīst kā BB brokastu veidotāju radio SWH) ir luga „Liliju ezers”. Viena no tēmām – šo ezeru vispār nav iespējams sameklēt un ieraudzīt, kaut uz skatu kartiņām tas dažādos izmēros nobildēts. Tajā brīdī, kad ezeru ieraudzīju, pārņēma visai neparasta sajūta – esmu nokļuvusi pie neiespējamā... Bet, no mistikas atgriežoties pie reālā saprāta, Liliju ezers kā jau tumšs purva ezers. Pēc Latvijas Vides aģentūras ziņām, platība – 0,4 ha, izveidojies krasta piltuvveida iegruvē virs ģipša slāņiem. Vietējie teic, ka šajā ezerā nevajag peldēties; tas ir dūņains un dibens reizēm pazūd. Ir arī, protams, sava teika: ezerā noslīkusi skaista meitene un kopš tā laika viņa vakara miglā kāpjot virs ūdens un ķemmējot savus krāšņos matus. Kur kāds mats iekrīt ezerā, tur uzplaukst ūdensrozes, sauktas arī par ezera lilijām...

 

Kur meklēt īsto ceļu Pilnīgi piekrītot aksiomai, ka vismazāk zinām par to, ka mums vistuvāk, šoruden sev par pārsteigumu atklāju Lilijas labirintu pie Krimuldas baznīcas. Pieļauju, ka Adventes laikā daudzi to izstaigās, lai meklētu vienīgo īsto ceļu savas dzīves sarežģījumos un nonāktu pie simboliskā lilijas zieda labirinta centrā. Lilija ir Krimuldas baznīcas simbols jau no tiem laikiem, kad lībiešu virsaitis Kaupo devās ceļojumā uz Romu pie pāvesta un sapnī esot redzējis tieši šo ziedu. Lai Lilijas labirinta nozīmi pa īstam izprastu, noderēs ieteiktā meditācija, kuras teksts atrodams pie baznīcas. meditacija

Komentārs par rakstu: Kur ziemā meklēt lilijas

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 
Rotaļas
Nav neviena sludinājuma.

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!