Ceturtdiena, 24. Oktobris, 2024
Renāte, Modrīte, Mudrīte
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

Nepūču ziema

piektdiena, 12. marts (2010)   

Pūce Latvijā ir putns, kas izraisa fascinējumu, cieņu, apbrīnu un pat bijību. Tā ir simbols visam labajam un viedai, senatnīgai gudrībai – tautas ticējumos un dažādā simbolikā pūce ir attēlota kā interesanta, pretrunīga un māņticīga tēla veidols.
Ja cilvēkiem būtu pietiekami spēcīga vēlēšanās un nedaudz zināšanu, tad noteikti nebūtu nekādu problēmu kādu pūčuli ieraudzīt arī ārpus meža teritorijas, jo šīs sugas putns labprāt uzturas cilvēku apdzīvotās teritorijās. Kur pūcei iegribas, tur viņa mājo, bet, kā jau tipiska nometniece, tālu no savas izraudzītās dzīvesvietas neaizklīst. Un, kā jau tipisks naktsputns, pūce labprāt gozējas krēslā un nakts tumsā, kad labprāt tā arī atklāj savus vokālos talantus.

 

Bet šī gada bargā ziema ir bijusi nežēlīga pret šiem brīnumainajiem putniem. Dziļā sniega sega neļauj ķert grauzējus, kas ir galvenais barošanās avots katrai sevis cienošai pūcei. Meža pūce sver ap 500 gramu, un sniegs tādejādi kļūst par nepārvaramu šķērsli. Tomēr drūmākie laiki pūcēm vēl priekšā — pavasara pusē parādīsies sērsna, barību noķert būs praktiski neiespējami. Prognozējas, ka tieši tad meža pūces pulcēsies ap apdzīvotām vietām. Bīstamība slēpjas faktā, ka vairumā saimniecību tiek izmantotas tā saucamās “žurku zāles”, kas paredzēti grauzēju skaita ierobežošanai. Ir liela iespēja, ka apdzīvotas vietas tuvumā noķerta grauzēja organisms ir saindēts. Ja pūce ilgstoši ir spiesta pārtikt no šādām pelēm, inde uzkrājas putna organismā, un tas aiziet bojā, tādēļ nobeigušās pūces bieži var tikt atrastas tieši māju pagalmos.

 

Info pūču glābējiem - turēt mājās savvaļas dzīvniekus aizliedz Dzīvnieku aizsardzības likums. Rīgas Zooloģiskais dārzs nespēj uzņemt visus savārgušos dzīvniekus, bet ar dzīvnieku patversmēm mums Latvijā ir tā, kā ir. Tādēļ kārtīgi apdomājiet, pirms izlemsiet kļūt par princi baltā zirgā kādai nelaimīgai pūcei, jo pabarit šādu savvaļas putnu ir faktiski neiespējami.

 


Pēc Dabas aizsardzības pārvaldes veiktās aptaujas var secināt, ka par faktu, ka pēdējā laikā biezās sniega segas un bada dēļ iet bojā pūces, viedokļi ir visai atšķirīgi – vieni uzskata, ka tas ir dabisks process, citi, ka jāmēģina visas pūces pabarot, un vēl daļa min, ka jāglābj ir tās pūces, kuras nonāk cilvēku rokās bezpalīdzīgā stāvoklī. Bet daba likumi ir nesaudzīgi – izdzīvo stiprākais... Un pēc pāris gadiem pūču populācija atkal plauks un zels...

Komentārs par rakstu: Nepūču ziema

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 
Rotaļas
Nav neviena sludinājuma.

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!