Otrdiena, 5. Decembris, 2023
Sabīne, Sarma, Klaudijs
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

Daugavpils teātris

Reizes skatīts: 20572
Daugavpils teātris
Daugavpils teātris
Daugavpils teātris
Daugavpils teātris
Daugavpils teātris
Daugavpils teātris
Daugavpils teātris
Daugavpils teātris
Daugavpils teātris
Video
Karte

Apraksts


Daugavpils teātru vēsture: 1).XIX.gs – XX.gs sākums 2).1921.g – 1940.g 3).1944.g – 1962.g 4).no 1989.g Teātris, tas ir pats jaukākais un uzskatamākais mākslas veids - emociju sabiezējums! Pat savā laikā Gēte teica: „pirms sākam veidot valsti, sākumā ir jāizveido teātris”. Pilsēta bez teātra – pilsēta bez dvēseles! Kopš XIX gadsimta vidus Daugavpilī (toreizējā Dinaburgā) tika nodibināts – pirmais krievu teātris Latvijā, iespējams, ka tas sācis darbu 1854.gadā.

 

Šo teātri nodibināja un uzturēja Daugavpils cietokšņa galvenais inženieris pulkvedis Nikolajs Hagelstroms – bagāts vīrs, aizrautīgs teātra mīlētājs! Viņš uzcēla teātrim ērtu, labi iekārtotu koka namu un iegādājās Pēterburgā, Rīgā, Varšavā un Berlīnē dekorācijas, kā arī bagātīgu kostīmu krājumu. Nelielajā trupā ar nedaudz vairāk par desmit aktieriem bija talantīgi mākslinieki. Korī dziedāja zēni un garnizona rakstveži. Par teātra vadītāju oficāli skaitījās režisors V. Oberskis, tomēr faktiski kā saimnieks rīkojās Hāgelstroms. Viņš uzturēja trupā gandrīz vai militāru disciplīnu. Būdams muzikāls, Hāgelstroms pats diriģēja izrādes! Publikas pamatkontingents Daugavpils teātrī sastāvēja no garnizona virsniekiem, kura vidū atradās uzticīgi teātra draugi. 1858. gada vasarā Daugavpils teātris viesojās Rīgā un recenzijas laikrakstā „Rigasche Zeitung”, liecina, ka teātra izrādes Rīgā atstājušas pozitīvu iespaidu. Hāgelstroma teātris pastāvēja vismaz līdz 70 gadiem. 1921./1922. gada sezonā, teātris tika atjaunots un noorganizēts no jauna Daugavpilī, kā arī nodibināts Latviešu dramatiskais teātris. Sākot ar 1922.gada rudeni, teātris algoja dažus profesionālos aktierus – un teātra vadību uzņēmās no Liepājas pārnākusī aktrise un režisore Otīlija Muceniece. 1925.gadā teātra vadītājs kļuva Ērihs Lauberts, kas aktiera un režisora darba pieredzi jau bija ieguvis Apollo, Jaunajā Rīgas, kā arī Ceļojošajā teātrī. 1930.gadā teātri vadīja aktieris un režisors Jānis Kļava. 1938.gadā teātris saņem jaunu zāli jaunatklātajā Vienības namā.

 

Tajā laikā tā bija viena no modernākajām teātra zālēm Eiropā. Šajā gadā teātri savā aprūpē pārņēma pilsētas pašvaldība. No 1944. līdz 1959. gadam Daugavpilī darbojās Krievu drāmatiskais teātris, jo lielākā daļa latviešu aktieru bija emigrācijā. Kamēr nebija likvidēti kara postījumi, izrādes notika kinoteātra „Daugava” telpās. Teātra mākslinieciskais vadītājs bija Oļgerts Dunkers. Teātra repertuārā lielā pārsvarā bija padomju dramaturgija. Bet arī arī netika aizmirsta latviešu dramaturgija. Tika iestudēta R.Blaumaņa drāma „Ugunī”, A.Brigaderes „Sprīdītis”, R.Apiņa un K.Jokuma luga „Avantūra”. Piecdesmito gadu vidū Daugavpils Krievu teātra trupa bija īsti spēcīga (Sergejs Radlovs). 1958.gadā tika nodibināts Daugavpils Muzikāli dramatiskais teātris. 1962.gadā teātra darbības tika pārtrauktas, jo tās tika atzītas par nerentablu. (No 1962.gada līdz 1988.gadam teātra telpām nebija patstāvīga saimnieka. ) 1988. gadā, Atmodai sākoties, ar Daugavpils pašvaldības un sabiedrības aktīvu atbalstu notika Daugavpils teātra atjaunošana.

 

Par galveno režisoru tajā tika iecelts Nauris Klētnieks. 1995.gadā latviešu trupas aktieri pargāja darbā uz Rīgas teātriem. 1996.gadā režisors Valentīns Maculēvičs kļuva par Daugavpils teātra direktoru un strādāja ar krievu trupas aktieriem. 2001.gadā Daugavpils teātri vada Inese Laizāne. 2010.gadā Daugavpils teātri kā leģendāru fēniksu ar vairākkārtējām spožām slavas virsotnēm, gariem aizmirstības un nolieguma gadiem un atkalatdzimšanu vadību pārņem Miervaldis Brodovs. Kases darba laiks 12.00 -18.00; izņemot pirmdienu

Kontaktinformācija

  • Novads: Daugavpils
  • Adrese: Daugavpils, Rīgas iela 22a, LV-5401
  • Kontaktpersona: -

Viesu grāmata

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 
Rotaļas
Nav neviena sludinājuma.

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!