Sestdiena, 13. Jūlijs, 2024
Margarita, Margrieta
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

Pastaiga pa Daugavpils centru

Reizes skatīts: 8566
Pastaiga pa Daugavpils centru
Pastaiga pa Daugavpils centru
Pastaiga pa Daugavpils centru
Pastaiga pa Daugavpils centru
Karte

Apraksts


Par Daugavpils dibināšanas gadu uzskata 1275. gadu, kad Livonijas ordeņa mestrs Ernests fon Ratceburgs Naujenes pilskalnā uzcēla Dinaburgas pili, lai nostiprinātos iekarotājās latgaļu zemēs un kontrolētu tirdzniecības ceļus pa Daugavu. Šajā gadā Livonijas ordenis Vecpils pilskalnā sāka celt mūra pili. Pie pils izveidojās apmetne. 1577. gadā krievu karaspēks Ivana Bargā vadībā pili un pilsētiņu nopostīja. 1582. gadā poļi sāka celt jaunu pili un pilsētiņu tagadējā cietokšņa vietā. Pēc Ziemeļu kara 18. gs. sākumā pils sāka sabrukt, 1810. gadā tās vietā sāka celt cietoksni, tā tuvumā nojauca daudz pilsētas māju. Jauno pilsētu cēla tagadējās Vecās Forštates un centra vietā, kas ieguvis pilsētbūvniecības pieminekļa statusu. Cietokšņa celtniecību pabeidza 1878. gadā. Tas ir vienīgais bez pārmaiņām saglabājies 19. gs. 1. puses cietokšņa paraugs Latvijā.
Cietokšņa ansambli veido citadeles, valnis, astoņi bastioni, ravelīni, ārējais aizsardzības valnis, kā arī priekštilta nocietinājumi Daugavas kreisajā krastā. Cietokšņa teritorijā krievu ampīra stilā celtās ēkas projektējis arhitekts A. Štauberts. Cietoksnī atrodas 1812. gada kara piemineklis (1912.g.), piemiņas plāksne ģenerālim J. Balodim, kas te dienējis pirms 1.pasaules kara, tatāru dzejniekam Musam Džalilam (1975.g.), kas šeit bija ieslodzīts 1942. gadā, un dekabristam V. Kihelbekeram, kas cietokšņa kazemātā bija ieslodzīts 1827.-1831. gadā.
No cietokšņa rietumu stūra gar Daugavu gandrīz 6 km garumā stiepjas aizsargdambis, kas aizsargā pilsētu pret plūdiem, celts 1829.-1841. gados. Šo aizsargbūvi uzcēla pēc kara inženiera Meļņikova projekta. Pēc postošiem 1922. gada plūdiem uzsāka aizsargdambju celtniecību arī Daugavas kreisajā krastā Grīvā.
Centrā Rīgas ielā 8 atrodas Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejs, kas tika dibināts 1938. gadā, tā jūgendstila ēka ir arhitektūras piemineklis. Muzejā apskatāma ekspozīcija, kas veltīta Daugavpils un tās apkārtnes vēsturiskajiem notikumiem, šeit tiek rīkotas arī tematiskās izstādes. Tālrunis uzzinām: 65422709, e-pasts: museum@apollo.lv. Darba laiks: katru dienu no 10.00 līdz 18.00, brīvdienas – svētdiena, pirmdiena.
Pretī muzejam dzīvojamā ēka Muzeja ielā 7 arī arhitektūras piemineklis, celts 19. gs. beigās. K. Valdemāra ielā 1 atrodas pilsētas domes nams (19.gs.b.). Unikāls ķieģeļu arhitektūras paraugs ir ēka Saules ielā 1/3, tās fasādes daļā izmantoti profilētie ķieģeļi, kas ražoti vietējos ķieģeļcepļos. Sākotnēji šeit bija pasts, vēlā Skolotāju institūts.
Dubrovina dārzs ierīkots 19. gs. beigās. Tā centrā septiņu Sarkanās armijas virsnieku brāļu kapi, piemineklis atklāts 1949. gadā. Dārzs Daugavpils centrā ierīkots pirms vairāk nekā 100 gadiem ar pilsētas pirmā mēra Pāvela Dubrovina atbalstu. Dubrovina dārzs ir viena no iecienītākajām pilsētnieku atpūtas vietām.
Pilsētas vēsturiskajā centrā atrodas A.Pumpura parks, kurā 1965. gadā tika izvietots piemineklis A. Pumpuram (tēlnieks I. Krūmiņš). Šajā parkā ir arī komunistiskā terora upuru piemiņas vieta.
Arhitektoniski interesanta Vienības nama ēka Saules ielā 23a, celta 1937. gadā, arhitekts V.Vitands, kurā atradās gan klubs, gan teātris, gan restorāns, gan viesnīca un veikals. Tajā laikā tā bija lielākā kompleksā būve Latvijā. Daugavpils pedagoģiskās universitātes ēkas priekšā Vienības ielā 13 izvietots piemineklis J. Rainim (1966. g., tēln. I.Folmanis).
Rīgas ielā 39 apskatāma klasicisma stilā celtā Daugavpils Sv. Pētera Romas katoļu baznīca. Dievnams celts 1848. gadā pēc arhitekta A.Štauberta projekta. Savukārt, 1924. gadā baznīca tika pārbūvēta un paplašināta pēc A. Vizuļa plāna. Ārēji tā atgādina Sv. Pētera katedrāli, kas atrodas Romā. Tālr.: 65420583. Adrese: Rīgas iela 39, Daugavpils.
Iepretī pie viesnīcas „Latvija” ir 1910. gadā uzstādīts Saules pulkstenis. Vienības ielā 27 darbojas Latgales zooloģiskais dārzs. Šeit var apskatīt arī eksotiskus dzīvniekus, piemēram, pērtiķus, krokodīlus, iguānas, skorpionus un citus. Tālr.: 65426789, 29621191, e-pasts: eco@apollo.lv
Lieliska vieta pastaigām visai ģimenei!

Kontaktinformācija

  • Novads: Daugavpils
  • Adrese: 
  • Kontaktpersona: -
  • Mājas lapa: -
  • Tel.: 
  • E-pasts: -

Viesu grāmata

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!